Była by to forma, która często powoduje wątpliwości co do poprawności. Wielu zastanawia się, czy powinni używać byłaby czy była by i kiedy jedna z tych form jest właściwa. W tym artykule wyjaśnimy, skąd wzięła się forma była by, jakie jest jej znaczenie i zastosowanie oraz kiedy należy użyć byłaby lub była by. Przedstawimy też przykłady użycia obu form w zdaniach.
Kluczowe wnioski:- Była by jest skróconą i potoczną formą byłaby
- Była by oznacza warunek i przypuszczenie
- Była by stosujemy w mowie potocznej
- Byłaby używamy w języku oficjalnym i literackim
- Była by nie odmienia się przez przypadki
Byłaby czy była by - użycie poprawne
Formy byłaby oraz była by często bywają mylone i wielu użytkowników języka polskiego nie jest pewnych, kiedy należy stosować jedną, a kiedy drugą. W niniejszym artykule wyjaśnimy różnice między tymi formami i wskażemy, kiedy ich użycie jest poprawne.
Różnice między byłaby a była by
Byłaby to poprawna, pełna i oficjalna forma, która odmienia się przez przypadki. Z kolei była by to skrócona i potoczna odmiana, która w mowie potocznej zastępuje formę byłaby.
Była by nie ulega odmianie przez przypadki. Mówiąc inaczej - nie będziemy mówić "byłej by", "byłą by" itd. Ta forma ma charakter niezmienny.
Kiedy używać byłaby lub była by
Byłaby powinniśmy stosować w oficjalnym języku, stylu urzędowym oraz literackim. Jest to forma w pełni poprawna, która nie budzi żadnych wątpliwości gramatycznych.
Z kolei była by to forma potoczna, którą można bez problemu wykorzystywać w mowie i piśmie nieoficjalnym. Pasuje więc do stylu rozmów, internetowych dyskusji czy prywatnej korespondencji.
Była by - znaczenie i zastosowanie
Forma była by wnosi do wypowiedzi pewien ładunek niepewności i warunkowości. Wyraża przypuszczenie lub sytuację hipotetyczną, która mogłaby mieć miejsce pod pewnymi warunkami.
Była by jako wyrażenie przypuszczenia
Oto kilka przykładów zastosowania była by dla wyrażenia przypuszczenia lub niepewności co do czegoś:
- Była by to dla mnie świetna okazja do rozwoju.
- Sądzę, że była by to dobra inwestycja.
- Gdyby była by taka możliwość, z pewnością bym skorzystał.
W tych zdaniach była by wprowadza pewną dozę niepewności - mówiący nie jest pewny, czy faktycznie nadarzy się okazja lub możliwość.
Była by dla wyrażenia sytuacji hipotetycznej
Była by doskonale nadaje się również do formułowania zdań warunkowych i przedstawiania sytuacji hipotetycznych, które mogłyby wystąpić, gdyby zostały spełnione pewne warunki:
- Gdybym miał taką możliwość, była by to dla mnie spełnienie marzeń.
- Była by to katastrofa, gdyby nie udało się tego naprawić.
Jak widać, była by pozwala snuć rozważania na temat zdarzeń, które nie są pewne i mogą, ale nie muszą się wydarzyć.
Czytaj więcej:Czy przed "z" stawiamy przecinek: Zasady interpunkcji
Była by w zdaniach - przykłady
Poniżej garść dodatkowych przykładów poprawnego zastosowania była by w typowych zdaniach i kontekstach:
- Była by to świetna nauczka dla niego.
- Gdybym wiedziała wcześniej, była by to zupełnie inna sytuacja.
- Byłaby wspaniała aktorką, gdyby tylko miała okazję się wykazać.
Jak widać, w mowie i piśmie potocznym była by może z powodzeniem zastępować bardziej oficjalną formę byłaby. Nie zmienia to znaczenia wypowiedzi, a jedynie nadaje jej nieco mniej formalny charakter.
Byłaby czy była by a odmiana
Kluczowa różnica między tymi formami polega na tym, że byłaby odmienia się przez przypadki, a była by pozostaje niezmienna:
Byłaby | Byłabym |
Byłabyś | Byłabyś |
Byłaby | Byłaby |
Natomiast była by ma jedną, uniwersalną formę, która nie ulega odmienianiu.
Byłaby - różnice z była by
Podsumowując najważniejsze różnice:
- byłaby to forma w pełni poprawna, oficjalna i odmienna
- była by to forma potoczna, niezmienna i nieodmienna
- w piśmie i mowie oficjalnej stosujemy byłaby
- była by pasuje do stylu potocznego i nieoficjalnego
Obie formy są poprawne, ich wybór zależy od stylu i charakteru wypowiedzi. W mowie i piśmie potocznym była by wypiera często dłuższą, bardziej oficjalną wersję byłaby.
Skąd wzięła się forma była by
Była by wywodzi się z mówionego języka polskiego i jest wynikiem dążenia do uproszczenia i skrócenia dłuższej, bardziej oficjalnej formy byłaby. Ponieważ byłaby często występuje w zdaniach warunkowych i wyrażających przypuszczenia, z biegiem czasu zaczęła dominować krótsza odmiana była by.
Była by to jedna z najczęściej używanych form potocznych, będących skróconym odpowiednikiem oficjalnych konstrukcji języka polskiego.
Co ciekawe, podobny proces miał też miejsce w przypadku formy byłbym, która z czasem wyparła oficjalną odmianę byłbym był. Dlatego obecnie zarówno była by, jak i byłbym są jak najbardziej poprawnymi formami języka polskiego, które na stałe zagościły w potocznej polszczyźnie.
Podsumowanie
Formy była by i była bym często mylone są przez użytkowników języka polskiego, którzy nie są pewni, kiedy je stosować. Jak wyjaśniono, była by to potoczna, skrócona wersja oficjalnej formy byłaby. Nadaje wypowiedzi odcień niepewności i warunkowości. Z kolei była bym to typowo potoczna odmiana pierwszej osoby liczby pojedynczej.
Podsumowując, była by i była bym sprawdzają się w mowie i piśmie potocznym. W stylu oficjalnym lepiej używać pełnych form byłabym, byłabyś itp. Wybór wariantu zależy od kontekstu i charakteru wypowiedzi.