Gdzie umieścić nadawcę na kopercie: Zasady

Gdzie umieścić nadawcę na kopercie: Zasady
Autor Aleksander Lewandowski
Aleksander Lewandowski12.02.2024 | 5 min.

List gdzie nadawca to jedna z najważniejszych informacji, jakie muszą znaleźć się na kopercie. Prawidłowe wypełnienie danych nadawcy gwarantuje, że nasza przesyłka dotrze do adresata. W artykule wyjaśnimy, jakie zasady obowiązują przy umieszczaniu informacji o nadawcy na kopercie.

Kluczowe wnioski:
 • Nadawca powinien znajdować się w lewym górnym rogu koperty, receptorem w prawym górnym rogu.
 • Należy podać imię i nazwisko lub nazwę firmy, adres, kod pocztowy oraz miejscowość.
 • Dane adresowe muszą być napisane czytelnie.
 • Zaleca się pisać drukowanymi literami.
 • Dokładny adres ułatwi zwrot przesyłki w razie potrzeby.

Gdzie umieścić nadawcę na kopercie

Umieszczenie danych nadawcy jest kluczowym elementem prawidłowego zaadresowania koperty. Powinny one znajdować się w lewym górnym rogu. Tam wypisujemy imię, nazwisko lub nazwę firmy, która wysyła przesyłkę.

Dane te muszą być czytelne, najlepiej pisane drukowanymi literami. Pozwoli to uniknąć problemów z odczytaniem ich przez pocztę. Bardzo przydatny jest również numer telefonu. Umożliwi on kontakt w razie jakichkolwiek pytań dotyczących przesyłki.

Elementy adresu nadawcy

Pełny adres zawiera:

 • Imię i nazwisko lub nazwę firmy
 • Ulicę, numer domu/mieszkania
 • Kod pocztowy
 • Miejscowość

Warto również dodać numer telefonu, aby ułatwić ewentualny kontakt ze strony poczty. Podanie pełnych danych jest istotne zwłaszcza w przypadku zwrotu przesyłki - pozwoli na poprawne skierowanie jej z powrotem do nadawcy.

Jak oznaczyć nadawcę na kopercie

Oznaczenie nadawcy na kopercie jest proste, jeśli przestrzegamy kilku zasad.

Po pierwsze, dane adresowe umieszczamy w lewym górnym rogu. Tam wypisujemy nazwisko lub nazwę firmy, ulicę, numer domu i mieszkania. Nie zapominajmy o kodzie pocztowym i miejscowości.

Po drugie, informacje muszą być napisane w sposób czytelny. Najlepiej używać drukowanych liter. Ewentualnie, pismem odręcznym, ale starannym i wyraźnym.

Nieczytelne dane nadawcy mogą opóźnić doręczenie przesyłki lub sprawić, że w ogóle do adresata nie dotrze.

Po trzecie, warto zadbać o to, by adres się zmieścił. Jeśli mamy długą nazwę firmy, możemy ją umieścić w dwóch linijkach. Pozwoli to uniknąć skracania ważnych informacji.

Telefon i e-mail jako dane dodatkowe

Oprócz podstawowych informacji, możemy także podać na kopercie swój numer telefonu i adres e-mail. Nie są to wprawdzie obowiązkowe dane, ale mogą okazać się pomocne.

Pracownik poczty może do nas zadzwonić, jeśli pojawią się jakieś niejasności czy problemy z doręczeniem. Podobnie, za pośrednictwem e-maila może przesłać zapytanie.

Warto więc rozważyć umieszczenie także i tych informacji. Zajmują niewiele miejsca, a zdecydowanie ułatwiają kontakt. A przecież na tym nam najbardziej zależy!

Czytaj więcej:Jak poprawnie adresować listy: Praktyczny poradnik

Gdzie napisać dane nadawcy

Koperta dzieli się na dwie logiczne części. Z lewej strony umieszczamy zawsze dane dotyczące nadawcy. Natomiast po prawej stronie znajdują się informacje o odbiorcy, czyli adresacie przesyłki.

Dzięki takiemu podziałowi łatwiej jest poczcie szybko zorientować się, kto jest nadawcą, a kto adresatem danej przesyłki. Ułatwia to logistykę i przyśpiesza proces doręczania korespondencji.

Nadawca Odbiorca
Imię, nazwisko lub nazwa firmy Imię, nazwisko lub nazwa firmy
Ulica, numer domu, numer mieszkania Ulica, numer domu, numer mieszkania
Kod pocztowy, miejscowość Kod pocztowy, miejscowość

Dokładny adres nadawcy ważny

Gdzie umieścić nadawcę na kopercie: Zasady

Podanie pełnych i dokładnych danych adresowych nadawcy jest bardzo istotne. Pozwala to na bezproblemowy zwrot przesyłki w przypadku, gdyby nie udało się jej doręczyć adresatowi.

Trafia ona wtedy z powrotem na adres nadawcy. Jeśli jednak dane są niepełne lub niewyraźne, trudno będzie poprawnie skierować do nas kopertę zwrotną. Dlatego precyzyjne wypełnienie wszystkich pól jest tak ważne.

Kiedy zwrot do nadawcy

Do zwrotu przesyłki do nadawcy może dojść z kilku powodów, między innymi:

 • Adresat nie zamieszkuje pod wskazanym adresem
 • Adres jest nieprawidłowy lub niepełny
 • Adresat nie odebrał przesyłki i nie ma kogo innego, kto mógłby to zrobić

W każdym z tych przypadków listonosz oznacza kopertę jako „zwrot” i odsyła ją z powrotem do nadawcy. Stąd potrzeba podania dokładnych danych na nasz temat, by ten zwrot się udał.

Nadawca z lewej, odbiorca z prawej

Rozmieszczenie danych na kopercie według schematu: nadawca lewa strona, odbiorca prawa strona, jest podstawową zasadą prawidłowego adresowania.

Taki układ pozwala w łatwy i szybki sposób odszukać kluczowe informacje potrzebne do obsługi korespondencji. Dzięki temu proces sortowania i doręczania przebiega sprawniej.

Warto więc przyklejając znaczek i wpisując adresy, pamiętać o tym ważnym podziale. Umieszczenie odbiorcy w lewej części koperty, a nadawcy w prawej, z pewnością nie ułatwi pracy poczcie.

Nie zapomnij o nadawcy na kopercie

Bywa, że w pośpiechu lub z roztargnienia umieszczamy na kopercie jedynie dane dotyczące adresata. Zapominamy natomiast o własnych danych jako nadawcy.

Tymczasem jest to informacja kluczowa! Bez niej, w przypadku zwrotu przesyłki, poczta nie będzie wiedziała, gdzie ma ją odesłać. Dlatego tak istotne jest, aby o tym pamiętać i wypełnić obie strony koperty.

Np. można przygotować gotową naklejkę ze swoimi danymi i naklejać ją przy każdej wysyłce. Dopóki taki automatyzm nie zostanie wyrobiony, łatwo o pomyłkę. Stąd pamiętajmy: nadawca na kopercie równie ważny jak adresat!

Podsumowanie

List gdzie nadawca to podstawowa informacja, jaka musi znaleźć się na kopercie przy każdej wysyłce. Powinna być umieszczona w lewym górnym rogu i zawierać dokładne dane - ułatwi to ewentualny zwrot przesyłki. Pamiętajmy też o wpisaniu po prawej stronie informacji o odbiorcy.

Poprawne wypełnienie obu stron koperty jest kluczowe dla sprawnego nadania i doręczenia listu czy paczki. Warto poświęcić chwilę i wpisać wszystkie dane w sposób czytelny i zrozumiały dla poczty.

Najczęstsze pytania

Tak, dane nadawcy zgodnie z przyjętymi zasadami znajdują się w lewym górnym rogu koperty. Tam powinny zostać umieszczone w sposób czytelny: imię, nazwisko lub nazwa firmy, adres z kodem pocztowym i miejscowością.

Podanie pełnego i dokładnego adresu jest istotne w przypadku ewentualnego zwrotu przesyłki. Pozwoli to bezproblemowo skierować ją z powrotem do osoby, która list wysłała.

Nadawcą może być zarówno osoba fizyczna, jak i firma. Ważne, aby podany był albo indywidualny adres z imieniem i nazwiskiem, albo adres wraz z nazwą przedsiębiorstwa, które wysyła daną korespondencję.

Pismo drukowane zdecydowanie ułatwia odczytanie danych przez pocztę i zmniejsza ryzyko pomyłek. Nie jest to jednak wymóg bezwzględny - nadawcę można wpisać także pismem odręcznym, jeśli jest ono czytelne.

Informacje na temat osoby lub firmy, do której kierowana jest przesyłka (odbiorcy), umieszczamy w prawym górnym rogu koperty. Analogicznie jak dane nadawcy - z pełnym adresem.

5 Podobnych Artykułów

 1. Balladyna: Opis postaci i kluczowe cechy bohaterów
 2. Honor czy chonor - jak brzmi poprawna pisownia tego słowa?
 3. "Nie ma" czy "niema": Poprawna forma i zastosowanie
 4. Kunszt i maestria: Synonimy doskonałości
 5. PLN, TZN i inne skróty: Co dokładnie oznaczają te akronimy?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aleksander Lewandowski
Aleksander Lewandowski

Jestem pasjonatką języka polskiego i literatury, która pragnie dzielić się swoją miłością i wiedzą z innymi. Jako założycielka portalu o poprawnej polszczyźnie i literaturze, moim celem jest edukowanie, inspirowanie i budowanie mostów między klasyką a współczesnością. Z wykształcenia jestem polonistką, a z zamiłowania - opiekunką słów i opowieści. Moje artykuły i poradniki są przystanią dla każdego, kto chce zgłębiać tajniki naszego pięknego języka oraz odkrywać literackie arcydzieła. Wierzę, że język jest żywym organizmem, a literatura - lustrem świata, dlatego zapraszam do wspólnej podróży po krainie słów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły