Motyw śmierci: Eksploracja w literaturze

Motyw śmierci: Eksploracja w literaturze
Autor Aleksander Lewandowski
Aleksander Lewandowski20 lutego 2024 | 7 min

Motyw śmierci jest nieodłącznym elementem literatury od jej zarania.

Kluczowe wnioski:
 • Motyw śmierci pojawia się w utworach literackich wszystkich gatunków - od liryki po epopeję.
 • Analiza tego motywu pozwala zrozumieć ludzkie postrzeganie śmierci i procesów z nią związanych.
 • Pisarze wykorzystują motyw śmierci do refleksji nad sensem życia, przemijaniem i losem człowieka.
 • Obecność i różne interpretacje motywu śmierci ewoluowały na przestrzeni dziejów literatury.
 • Zgłębienie tego motywu daje wgląd w fundamenty ludzkiej egzystencji i twórczości.

Zrozumienie motywu śmierci

Motyw śmierci jest jednym z najbardziej uniwersalnych motywów w literaturze. Pojawia się we wszystkich epokach i gatunkach, począwszy od mitów i legend, poprzez eposy, lirykę miłosną, dramaty, powieści grozy i sensacyjne, aż po współczesne thrillery.

Śmierć jako nieodłączny element ludzkiej egzystencji zawsze intrygowała i przerażała zarazem. Dlatego pisarze chętnie sięgali i sięgają po ten motyw śmierci, aby zgłębić tajemnicę kresu życia, zmierzyć się z lękiem przed niebytem i zadać fundamentalne pytania o sens istnienia.

Funkcje motywu śmierci

Motyw śmierci pełni w literaturze różnorodne funkcje. Może służyć budowaniu napięcia i grozy, prowokować refleksję nad przemijaniem, skłaniać do afirmacji życia w obliczu nieuchronnego końca.

Często pojawia się w powiązaniu z innymi ważnymi dla pisarzy tematami: miłością, walką dobra ze złem, poszukiwaniem transcendencji. Dzięki niemu autorzy mogą poruszać fundamentalne problemy ludzkiej egzystencji.

Analiza motywu śmierci w poezji

W poezji motyw śmierci najczęściej pojawia się w kontekście przemijania, carpe diem oraz miłości i tęsknoty. Już w pieśniach ludowych i balladach liryka śmierci splatała się z tematyką uczuciową.

W późniejszych epokach wielcy poeci, tacy jak Kochanowski, Słowacki czy Norwid, także chętnie łączyli obraz śmierci z miłosnym cierpieniem. Z kolei poeci XX wieku, m.in. Tuwim, Szymborska czy Herbert, wprowadzili motyw śmierci do swej refleksyjnej, metafizycznej liryki.

Najciężej umiera się poetom – oni tak kurczowo trzymają się słów, że aż dławią się własnym językiem.

We współczesnej poezji obserwujemy różnorodne ujęcia tematyki śmierci – od buntu wobec nieuchronnego losu po pogodzenie i afirmację życia, które przeminie.

Przykłady motywu śmierci w poezji

Jaskrawym przykładem wykorzystania motywu śmierci w poezji są „Treny” Jana Kochanowskiego, będące wyrazem rozpaczy po stracie córeczki. Kochanowski snuje tu refleksje o przemijaniu, zmierza ku pogodzeniu się z wolą boską.

Z kolei w wierszu „*** [Pójdźmy wszyscy do stajenki]” Norwida motyw śmierci łączy się z religijną symboliką narodzin Chrystusa jako zapowiedzią zbawienia i życia wiecznego.

Czytaj więcej:Przenośnia: Figura stylistyczna i jej zastosowanie

Motyw śmierci w prozie literackiej

Motyw śmierci pojawia się w prozie wszystkich epok – od średniowiecza po literaturę najnowszą. Występuje w opowiadaniach, nowelach, powieściach, mitach, legendach, baśniach, pamiętnikach i dziennikach.

W prozie motyw ten pełni różne funkcje. Często służy budowaniu napięcia i tajemnicy, zwłaszcza w utworach sensacyjnych i fantasy. Bywa też punktem zwrotnym fabuły lub elementem kluczowym dla konstrukcji bohatera, jego przemiany wewnętrznej.

Mickiewicz Śmierć jako ofiara i odkupienie (Dziady cz. III)
Prus Śmierć jako kara za pychę i próżność (Lalka)

Widać tu, że choć motyw śmierci pojawia się w rozmaitych kontekstach fabularnych, zawsze niesie ze sobą ważkie przesłanie metafizyczne czy etyczne. Zmierzenie się z nim pobudza zarówno bohaterów, jak i czytelników do głębszej refleksji nad losem ludzkim.

Interpretacje motywu śmierci

Motyw śmierci: Eksploracja w literaturze

Interpretacje motywu śmierci są tak samo różnorodne, jak sposoby jego ujęcia w literaturze. W zależności od epoki historycznej, kontekstu kulturowego, poglądów i wrażliwości autora, konkretny tekst może przedstawiać śmierć w odmiennym świetle.

I tak na przykład w średniowieczu dominowało postrzeganie śmierci jako kary za grzechy lub jako bramy do wieczności. Natomiast w epoce romantyzmu akcentowano bunt wobec przemijania i nieuchronnego losu. Współcześni pisarze z kolei skłaniają się ku traktowaniu śmierci w kategoriach absurdu lub jako nieodłącznego elementu cyklu życia.

Niezależnie jednak od specyfiki interpretacyjnej, motyw ten zawsze prowokuje do namysłu nad tajemnicą życia i śmierci oraz losem człowieka w obliczu nicości.

Motyw śmierci a inne motywy

Ciekawych wniosków dostarcza analiza powiązań motywu śmierci z innymi motywami występującymi w literaturze. Najczęściej łączy się on z motywami:

 • miłości – jako źródło cierpienia kochanków lub małżonków;
 • poświęcenia – jako akt heroiczny lub dowód miłości do drugiego człowieka;
 • walki dobra ze złem – jako kara za grzechy lub nagroda za cnotliwe życie.

Te powiązania motywów pozwalają pogłębić wymowę i znaczenie samego motywu śmierci w utworach literackich.

Motyw śmierci w dramaturgii

Dramat od zawsze, ze swej natury, koncentrował się na najważniejszych problemach i dylematach ludzkiej egzystencji. Dlatego motyw śmierci jest w nim niezwykle istotnym elementem konstrukcji fabuły, dynamiki akcji i charakterystyki postaci.

W tragediach antycznych bohater często ginął na oczach widzów, co miało wywołać u nich wstrząs i litość. Podobny zabieg zastosował Szekspir w „Romeo i Julii”, gdzie tytułowi kochankowie decydują się na śmierć z miłości, nie mogąc pokonać przeciwności losu.

W dramacie współczesnym motyw śmierci pełni nieco inną funkcję. Pojawia się raczej w tle, jako nieuchronny cień towarzyszący losom bohaterów i ponury rys otaczającej ich rzeczywistości.

Śmierć jako zwieńczenie losu bohatera

Motyw śmierci najmocniej zaakcentowany jest w scenie finałowej dramatu, kiedy to bohater zazwyczaj ginie. Ma to wymiar symboliczny – jego los dobiega kresu, sprawy doczesne zostają zamknięte, a postać przechodzi do sfery mitu czy legendy.

Jak pisał Jan Kott: „Bohater musi umrzeć na scenie, bo tylko wtedy stanie się mitem i tylko wówczas jego śmierć odcisnęła niezatarte piętno na naszej pamięci”. W ten sposób motyw śmierci dynamizuje i finalizuje dramatyczną akcję oraz nadaje głębszy wymiar losom bohatera.

Ewolucja motywu śmierci

Motyw śmierci obecny jest w literaturze od zarania dziejów. Jednak jego postrzeganie, sposoby przedstawiania i interpretacje zmieniały się wraz z biegiem czasu i kolejnymi epokami.

W średniowieczu dominowało ujęcie religijne – śmierć jako kara boska lub jako przejście do wieczności, z którym należy się pogodzić. Natomiast renesans i barok wnieś obsesję na punkcie przemijania i „tanatoestetykę” – kunsztowne opisy rozkładających się zwłok z moralizatorskim przesłaniem.

Romantyzm przyniósł bunt i rozpacz w obliczu nieuchronności śmierci, połączone jednak z marzeniami o nieśmiertelności w sztuce lub narodowej pamięci. W XX wieku obserwujemy natomiast ujęcie śmierci w kategoriach absurdu i przypadkowości losu ludzkiego lub jako ostatecznego triumfu nicości.

Ewolucja motywu śmierci odzwierciedla więc zmiany mentalności, wrażliwości i postaw wobec fundamentalnych prawd ludzkiej egzystencji na przestrzeni epok.

Podsumowanie

Motyw śmierci należy do najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych motywów w sztuce. Towarzyszy twórcom od zarania dziejów, pojawiając się w utworach literackich wszystkich gatunków. Analiza tego motywu pozwala dotrzeć do sedna ludzkich lęków i pragnień, zmierzyć się z tajemnicą egzystencji.

Na przestrzeni epok zmieniały się sposoby interpretacji i funkcje, jakie pełnił motyw śmierci w literaturze. Jednak zawsze pobudzał wyobraźnię, prowokował do refleksji i poszukiwań odpowiedzi na odwieczne pytania o sens życia i nieuchronność końca.

5 Podobnych Artykułów

 1. Balladyna: Opis postaci i kluczowe cechy bohaterów
 2. Honor czy chonor - jak brzmi poprawna pisownia tego słowa?
 3. "Nie ma" czy "niema": Poprawna forma i zastosowanie
 4. Kunszt i maestria: Synonimy doskonałości
 5. PLN, TZN i inne skróty: Co dokładnie oznaczają te akronimy?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aleksander Lewandowski
Aleksander Lewandowski

Jestem pasjonatką języka polskiego i literatury, która pragnie dzielić się swoją miłością i wiedzą z innymi. Jako założycielka portalu o poprawnej polszczyźnie i literaturze, moim celem jest edukowanie, inspirowanie i budowanie mostów między klasyką a współczesnością. Z wykształcenia jestem polonistką, a z zamiłowania - opiekunką słów i opowieści. Moje artykuły i poradniki są przystanią dla każdego, kto chce zgłębiać tajniki naszego pięknego języka oraz odkrywać literackie arcydzieła. Wierzę, że język jest żywym organizmem, a literatura - lustrem świata, dlatego zapraszam do wspólnej podróży po krainie słów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły