Epolet: Krzyżówka i znaczenie wojskowego terminu

Epolet: Krzyżówka i znaczenie wojskowego terminu
Autor Aleksander Lewandowski
Aleksander Lewandowski14.02.2024 | 5 min.

Epolet krzyżówka to charakterystyczny element umundurowania wojskowego, który wskazuje na stopień oraz przynależność organizacyjną żołnierza. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest epolet, jak rozpoznać stopień wojskowy na podstawie oznaczeń na epoletach oraz skąd wzięła się ta nazwa.

Kluczowe wnioski:
 • Epolety to charakterystyczne nakładki na ramiona munduru wojskowego.
 • Krzyże, belki i gwiazdy na epoletach wskazują stopień wojskowy.
 • Nazwa "epolet" pochodzi od francuskiego słowa épaulette.
 • Umieszczanie oznaczeń stopni na epoletach sięga XVII wieku.
 • Epolety bywają też elementem strojów cywilnych np. w służbach mundurowych.

Krzyżówka na ramieniu żołnierza

Epolety to charakterystyczne nakładki umieszczane na ramionach mundurów wojskowych. Mają one kształt prostokątnej płytki przytwierdzonej do munduru, z reguły obszytej frędzlami. Właśnie z uwagi na swój wygląd epolet bywa nazywany potocznie "krzyżówką".

Na epoletach umieszcza się różnego rodzaju oznaki i dystynkcje wskazujące na stopień wojskowy, rodzaj służby lub przynależność organizacyjną żołnierza noszącego mundur. Stąd też epolety są nieodłącznym elementem umundurowania armii całego świata.

Funkcje epoletów

Podstawowymi funkcjami epoletów są:

 • wskazywanie stopnia wojskowego osoby noszącej mundur;
 • określanie przynależności organizacyjnej do danej formacji lub służby wojskowej;
 • podkreślanie oficjalnego charakteru noszonego munduru.

Epolety pełnią zatem funkcję praktyczną, pozwalając na szybką identyfikację stopnia i roli danej osoby w strukturze wojska. Jednocześnie podkreślają oficjalny charakter munduru.

Jak rozpoznać stopień wojskowy po epoletach

Aby móc rozpoznać stopień wojskowy danej osoby wystarczy przyjrzeć się oznaczeniom na epoletach. Z reguły są to umieszczane tam krzyże, belki i gwiazdy w różnych konfiguracjach. Im wyższy stopień wojskowy, tym więcej oznaczeń znajduje się na epoletach.

Podstawowe oznaczenia na epoletach

Oto podstawowe oznaczenia, jakie można spotkać na epoletach:

1 gwiazda stopień wojskowy - podporucznik
2 gwiazdy stopień wojskowy - porucznik
3 gwiazdy stopień wojskowy - kapitan
1 wąska belka stopień wojskowy - major

Powyżej stopnia kapitana belki i gwiazdy występują najczęściej w kombinacji ze sobą. W miarę awansu liczba tych dystynkcji wzrasta, co odzwierciedla wyższy stopień wojskowy. W ten sposób da się odczytać rangę aż do najwyższych stopni generalskich.

Czytaj więcej:Gościniec: Rozwiązanie krzyżówki i znaczenie słowa

Skąd wzięła się nazwa epolet w wojsku

Nazwa epolet wywodzi się od francuskiego określenia "épaulette". Było to słowo oznaczające niewielkie naramienniki w kształcie płaskich płytek, zazwyczaj ozdobionych frędzlami. Używano ich w XVII-wiecznej Francji jako element dekoracyjny w strojach paradnych osób z wyższych sfer.

Z czasem naramienniki weszły także do mundurów wojskowych, stając się charakterystycznym elementem używanym do oznaczenia stopnia lub przynależności organizacyjnej żołnierza. I właśnie z tego wzięła się funkcja oraz popularna nazwa tego akcesorium.

Epolety to jeden z najstarszych elementów umundurowania, który przetrwał próbę czasu.

Obecnie epolety są nieodłączną częścią prawie każdego munduru wojskowego na całym świecie. Niezależnie od barw, kroju czy stylu munduru, zawsze znajdziemy na nim owe charakterystyczne "krzyżówki". Dlatego z całą pewnością można nazwać epolety jednym z najtrwalszych elementów w historii wojskowych uniformów.

Kiedy zaczęto nosić epolety na mundurach

Epolet: Krzyżówka i znaczenie wojskowego terminu

Epolet krzyżówka stał się popularny na mundurach w XVII wieku, kiedy zaczęto umieszczać na nim pierwsze oznaczenia stopni. Początkowo pełniły one jedynie funkcję dekoracyjną, będąc elementem paradnych strojów wojskowych elit. Z czasem upowszechniła się praktyka umieszczania dystynkcji, dzięki którym można było rozpoznać rangę osoby noszącej mundur.

W drugiej połowie XVII wieku król Francji Ludwik XIV jako jeden z pierwszych zarządził umieszczanie specjalnych oznaczeń na epoletach żołnierzy, które wprost wskazywały posiadany stopień wojskowy. Od tego momentu epolety na dobre weszły do mundurów, rozpowszechniając się w armiach Europy, a później także świata. Dziś są nieodłącznym elementem niemal każdego umundurowania.

Krzyże i gwiazdy na epoletach oznaczają stopień

Podstawowym sposobem oznaczania stopni wojskowych na epoletach są umieszczane tam krzyże, belki i gwiazdy. Razem tworzą one dystynkcje, które pozwalają w łatwy i szybki sposób zidentyfikować rangę żołnierza noszącego dany mundur. Dlatego właśnie epolety bywają nazywane potocznie "krzyżówkami".

W zasadzie na całym świecie przyjęto podobny system symboli występujących na epoletach. Różnice polegają głównie na rodzajach oznaczeń dla poszczególnych stopni w danym kraju czy rodzaju służby wojskowej. Niemniej ogólna zasada pozostaje taka sama - im więcej "krzyżówek" na epoletach, tym wyższy stopień wojskowy.

Epolety paradne a epolety polowe

W zależności od charakteru i przeznaczenia umundurowania, epolety występują w dwóch odmianach:

 • epolety paradne - bogato zdobione, z frędzlami, haftowane, przeznaczone na mundury galowe lub wyjściowe;
 • epolety polowe - skromniejsze, pozbawione ozdób, przeznaczone na mundury robocze i polowe.

Impertynent hasło do krzyżówki często wykorzystuje to rozróżnienie, pytając "epolety polowe czy paradne?". Wskazanie prawidłowej odpowiedzi pozwala na rozwiązanie hasła krzyżówki. Jest to swego rodzaju sprawdzian znajomości tematyki wojskowej dla miłośników krzyżówek.

Podsumowanie

Epolety, potocznie zwane "krzyżówkami", to charakterystyczne elementy umundurowania wojskowego. Umieszczane na nich symbole w postaci krzyży, belek i gwiazd wskazują stopień wojskowy osoby noszącej mundur. Dowiedzieliśmy się skąd wzięła się nazwa epolet, kiedy zaczęto je umieszczać na mundurach oraz jakie jest znaczenie poszczególnych oznaczeń.

Czasem w krzyżówkach pojawia się impertynent hasło do krzyżówki w stylu: "epolety polowe czy paradne?". Znajomość różnic między nimi pozwala poprawnie rozwiązać łamigłówkę i dowieść swojej orientacji w tematyce wojskowej.

Najczęstsze pytania

Epolety to prostokątne nakładki noszone na ramionach munduru, często ozdobione frędzlami. Potocznie bywają też nazywane "krzyżówkami".

Nazwa wywodzi się od francuskiego określenia "épaulette" i oznaczała małe naramienniki będące elementem paradnych strojów w XVII-wiecznej Francji.

Na epoletach umieszcza się krzyże, belki i gwiazdy, które wskazują na stopień wojskowy osoby noszącej mundur. Im więcej takich symboli, tym wyższy stopień.

Epolety pełnią dwie podstawowe funkcje: wskazują stopień wojskowy oraz przynależność organizacyjną żołnierza, a także podkreślają oficjalny charakter munduru.

Wyróżniamy epolety paradne - bogato zdobione, przeznaczone na mundury galowe oraz epolety polowe - skromniejsze, umieszczane na mundurach roboczych.

5 Podobnych Artykułów

 1. Balladyna: Opis postaci i kluczowe cechy bohaterów
 2. Honor czy chonor - jak brzmi poprawna pisownia tego słowa?
 3. "Nie ma" czy "niema": Poprawna forma i zastosowanie
 4. Kurtka szwedka z lat 70.: Ikoną stylu
 5. PLN, TZN i inne skróty: Co dokładnie oznaczają te akronimy?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aleksander Lewandowski
Aleksander Lewandowski

Jestem pasjonatką języka polskiego i literatury, która pragnie dzielić się swoją miłością i wiedzą z innymi. Jako założycielka portalu o poprawnej polszczyźnie i literaturze, moim celem jest edukowanie, inspirowanie i budowanie mostów między klasyką a współczesnością. Z wykształcenia jestem polonistką, a z zamiłowania - opiekunką słów i opowieści. Moje artykuły i poradniki są przystanią dla każdego, kto chce zgłębiać tajniki naszego pięknego języka oraz odkrywać literackie arcydzieła. Wierzę, że język jest żywym organizmem, a literatura - lustrem świata, dlatego zapraszam do wspólnej podróży po krainie słów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły