Wziąść czy wziąć? Sprawdź, która forma jest poprawna

Wziąść czy wziąć? Sprawdź, która forma jest poprawna
Autor Aleksander Lewandowski
Aleksander Lewandowski17 czerwca 2024 | 5 min

Jak się pisze wziąść czy wziąć? Błędne zapisy tych czasowników są jednymi z najczęściej popełnianych przez Polaków. Nie dzieje się tak bez przyczyny - wziąść czy wziąć? Różnica jednej litery powoduje ogromne zamieszanie i wątpliwości. Ale spokojnie, nie jest to aż tak skomplikowane, jak może się wydawać. Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością już nigdy nie pomylisz tych form!

Kluczowe wnioski:
 • Poprawną formą jest "wziąć", np. "Wziąłem sobie wolne". Forma "wziąść" nie istnieje w języku polskim.
 • "Wziąć" oznacza chwycić, pobrać coś. Należy do czasownika "brać".
 • Błędne zapisy jak "wziąść", "wziońć" często wynikają z prób upodobnienia pisowni do wymowy.
 • Rzeczownikiem od czasownika "wziąć" jest "wzięcie", nigdy nie zapisujemy go jako "wzięcie".
 • Aby nie mylić pisowni, warto zapamiętać wzór: wziąć = brać, ubrać, ubranie.

Wziąść, wziąć - wyjaśnienie różnicy między pisownią tych form

Jedną z najbardziej problematycznych kwestii w języku polskim jest właściwe zapisywanie czasowników "wziąć" i "wziąść". Choć różnią się one jedynie literą, powoduje to ogromne zamieszanie wśród piszących. Dlatego rozwiążmy tę zagadkę raz na zawsze!

Po pierwsze, należy jasno powiedzieć: forma "wziąść" nie istnieje w polskiej ortografii. Jest to zapis błędny, niepoprawny i nigdy nie powinien się pojawić w pismach. Właściwą formą jest "wziąć", np. "Wziąłem sobie wolne od pracy".

Skąd więc bierze się problem z zapisem tego czasownika? Główną przyczyną jest to, że wielu Polaków stara się w pisowni upodobnić wyraz do jego wymowy. A "wziąć" wymawiane jest bardzo podobnie do "wziąść". Jednak reguły ortografii wyraźnie temu przeczą.

Kluczowe jest, by zrozumieć, że "wziąć" pochodzi od czasownika "brać". Tak jak mówimy "biorę", "wziąłem" należy zapisać przez "ą", a nie przez "ą" i podwójne "s".

Wziąść czy wziąć? Najczęstsze błędy w zapisie tych czasowników

Problem błędnej pisowni "wziąść" zamiast poprawnego "wziąć" jest niezwykle powszechny. Wystęuje on zarówno w życiu codziennym, jak i w oficjalnych dokumentach oraz publikacjach. Oto kilka przykładów najczęstszych pomyłek:

 • Kupiłem bilet na koncert, ale wziąść ze sobą również przekąski.
 • Dzieci powinny wziąść stroje na basen.
 • Na zebraniu będziemy wziąść pod uwagę wszystkie głosy.

Jak widać, sytuacje, w których pojawia się błędna forma "wziąść", są niezliczone. Zdarza się to nawet w oficjalnych komunikatach instytucji państwowych czy samorządowych. Dlatego tak ważne jest, by utrwalić prawidłową pisownię "wziąć".

Inną częstą pomyłką jest zapis "wziońć" - tutaj dochodzi podwójna litera "o", przez co forma staje się całkowicie niepoprawna fonetycznie i ortograficznie. Na szczęście takie błędy zdarzają się rzadziej od "wziąść".

Czytaj więcej: Karze, karze - kiedy użyć tego słowa w różnych znaczeniach?

Jak prawidłowo zapisać wziąść i wziąć - zasady ortograficzne

Aby raz na zawsze rozprawić się z wątpliwościami, jak należy zapisywać wziąść czy wziąć, wystarczy zapamiętać kilka prostych zasad:

1. Wziąć zapisujemy przez "ą" (z ogonkiem), jako formę czasownika "brać".

2. Wziąść nie istnieje - jest to błędny, niepoprawny zapis.

3. Podobnie jak "brać" - "biorę", "wezmę", tak powinniśmy zapisywać czasowniki odmieniając je zgodnie z wzorem "wziąć" - "wziąłem", "wezmę".

4. Wziąć możemy rozpisać jako "wziąć coś", np. "Wziąłem książkę ze sobą na spacer".

Kluczowe wnioski:

 • Poprawna forma to "wziąć" – przez "ą".
 • "Wziąść" jest zapisem błędnym.
 • Wzorem dla pisowni jest "brać" - "biorę".
 • "Wziąć" oznacza pobrać, zabrać coś.
 • Warto ćwiczyć pisownię, by utrwalić właściwy zapis.

Jakie to znaczenie ma wziąść, a jakie wziąć? Różnice znaczeniowe

Zdjęcie Wziąść czy wziąć? Sprawdź, która forma jest poprawna

Kontynuując naszą podróż przez różnice między słowami wziąść a wziąć, przyjrzyjmy się ich znaczeniom. Jak już ustaliliśmy, forma "wziąść" nie występuje w języku polskim i jest niepoprawna. Dlatego jedyną prawidłową formą jest "wziąć".

Ale co właściwie oznacza ten czasownik? Wziąć to nic innego jak po prostu chwycić, ująć coś, zabrać ze sobą. Przykładowo: "Wziąłem kurtkę na wypadek deszczu" albo "Weź ze sobą książkę do czytania".

W szerszym kontekście "wziąć" ma znaczenie faktycznego podjęcia pewnej czynności czy działania. Np. "Wziąłem kredyt na zakup mieszkania" lub "Nie wziąłem urlopu w tym roku".

Podsumowując, nie ma znaczenia, czy piszemy wziąść, czy wziąć - tylko ta druga forma jest poprawna. I oznacza zarówno wzięcie, pobranie czegoś, jak i podjęcie jakiejś akcji.

Ćwiczenia utrwalające pisownię wziąć i wziąść - przykłady użycia

Jak się okazuje, najtrudniejszym krokiem w tej lekcji ortograficznej jest nie zrozumienie zasad, ale ich faktyczne utrwalenie i praktyczne zastosowanie. Dlatego spróbujmy przetrenować pisownię wziąć na kilku ćwiczeniach:

1. Uzupełnij zdania właściwą formą:

 • Na spacer ............................. kanapki. (wziąłem/wziąłem)
 • Postanowiłem ........................... udział w konkursie. (wziąć/wziąć)
 • Z księgarni ............................. nowe książki dla dzieci. (wzięłam/wziełam)
 • W tym miesiącu ............................ tylko trzy dni urlopu. (wziąłem/wziołem)

2. Napisz własne przykłady zdań ze słowem wziąć.

Podsumowanie

Kwestia poprawnej pisowni "jak się pisze wziąść czy wziąć" to jeden z największych językowo-ortograficznych problemów Polaków. Jedyną prawidłową formą jest "wziąć" zapisana przez "ą". Błędny zapis "wziąść" wynika głównie z prób upodobnienia pisowni do wymowy, jest jednak niezgodny z regułami.

Należy bezwzględnie zapamiętać, że jak się pisze wziąć czy wziąść - właściwa forma to "wziąć" przez "ą", jako czasownik od "brać". Systematyczne ćwiczenia utrwalające tę formę są kluczem do sukcesu. Dzięki nim można raz na zawsze pozbyć się wątpliwości i błędów.

5 Podobnych Artykułów

 1. Balladyna: Opis postaci i kluczowe cechy bohaterów
 2. Hiobowa wieść: Co to znaczy? Wyjaśniamy znaczenie frazeologizmu
 3. "Nie długo" czy "niedługo": Kiedy oczekiwać zmian?
 4. Kunszt i maestria: Synonimy doskonałości
 5. Chumor czy humor - sprawdź, jaka jest poprawna pisownia
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Aleksander Lewandowski
Aleksander Lewandowski

Jestem pasjonatką języka polskiego i literatury, która pragnie dzielić się swoją miłością i wiedzą z innymi. Jako założycielka portalu o poprawnej polszczyźnie i literaturze, moim celem jest edukowanie, inspirowanie i budowanie mostów między klasyką a współczesnością. Z wykształcenia jestem polonistką, a z zamiłowania - opiekunką słów i opowieści. Moje artykuły i poradniki są przystanią dla każdego, kto chce zgłębiać tajniki naszego pięknego języka oraz odkrywać literackie arcydzieła. Wierzę, że język jest żywym organizmem, a literatura - lustrem świata, dlatego zapraszam do wspólnej podróży po krainie słów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły